Bu Pazarın Nereye Gittiğini Tam Olarak Biliyorum (Şaka Yapıyorum)

Bakec

Member
Borsanın bu yılki düşüşü şimdiden acı verici oldu. Pek çok insan için kilit sorular, bunun nihayetinde ne kadar dayanılmaz hale geleceği ve buna nasıl dayanabilecekleridir.

Rakamlar hoş değil. Perşembe gününe kadar S&P 500, 3 Ocak’taki zirvesinden yüzde 15.4 düştü ve geçen Cuma, Wall Street’te bir ayı piyasasını tanımlayan yüzde 20 eşiğinin kısa bir süre altına düştü.

Ancak hisse senetleri bu hafta iki aydır ilk kez yükseldi. Muhtemel olmasa da, zararın en kötüsünün sona erdiği ve 2022’deki gerilemenin sadece bir ayı piyasasıyla flört etmesi – asla tamamlanmayan kısa bir ilişki – kesinlikle akla yatkın. Bu daha önce ve oldukça yakın zamanda oldu.

2018’de Noel haftasında piyasanın pivotunu hatırlıyor musunuz? ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi arttıkça aylardır düşüyordu. 24 Aralık’ta S&P 500 zirvesinden yüzde 19,8 aşağıda kapandı ve yüzde 20’lik ayı piyasası çizgisinin sadece biraz üzerinde kaldı. S&P Dow Jones Endeksleri için kıdemli endeks analisti Howard Silverblatt, Noel’den sonraki gün kısa bir süre için ayı piyasası bölgesine düştüğünü, ancak günün sonunda akıllıca toplandığını söyledi. Piyasa, Şubat 2020’de Covid-19 pandemisinin başlarında bir sonraki büyük tökezlemesine kadar yüzde 44’ten fazla kazanmaya devam etti.

Bu yılki pazar, yüzünü zar zor gösteren ve aylarca ortadan kaybolan bir başka utangaç ayı mı olacak? Yoksa kendilerini zarardan korumayan yatırımcıları cezalandıracak vahşi bir canavar olarak mı geri dönecek?

Ne yazık ki, bunun cevabını bilmiyorum, ancak bu yılki kademeli borsa düşüşlerinin sona erdiği fikrini kabul etmekte zorlanıyorum. Aralarında Federal Rezerv’in yükselen enflasyona tepki olarak faiz oranlarını sıkılaştırma kararı, koronavirüsün devam eden tahribatı, yüksek petrol ve benzin fiyatları ve Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere piyasalar üzerinde çok fazla olumsuzluk var gibi görünüyor. Yine de, piyasanın nereye gideceğini tahmin etmek aptalca bir iş.

Yapabileceğimiz en iyi şey, tarihe ve mevcut koşullara dayalı eğitimli tahminler yapmaktır.

Bir yatırımcı olarak umarım piyasa bir an önce yükselir. Ama ne olursa olsun hisse senedi ve tahvil satın alarak daha fazla düşüşe hazırlanıyorum. Bunu onlarca yıldır yapıyorum. Tonlarca akademik araştırma, piyasayı alt etmeye çalışmanın faydasız olduğunu öne sürüyor, bu yüzden uzun vadeli kazanç beklentisiyle tüm hisse senedi ve tahvil evrenini izleyen çeşitlendirilmiş düşük maliyetli endeks fonları kullanıyorum.

Bu yaklaşım, uzun ufku olan insanlar için mantıklıdır, ancak paraya ne kadar erken ihtiyaç duyarsanız, seçimleriniz o kadar zor olacaktır. Pek çok insan bu sorunlarla boğuştuğunu söylemek için yazdı. Sorular gelmeye devam etsin. Elimden geldiğince cevaplayacağım.

İzle ve bekle ya da hemen atla?

Borsa sık sık düştüğü için, yakında harcamam gerekirse ona bir kuruş bile yatırmazdım. Önce faturaları hisset. Paranızı saklamak için birkaç alternatif önerdim.

Bunlar, her altı ayda bir sıfırlanan bir oran olan yüzde 9.62 getiri sağlayan ABD hükümet I tahvillerini içeriyor. Diğer kısa vadeli Hazine bonoları ve yüksek kaliteli şirket tahvilleri makul seçeneklerdir ve temettüleri çok küçük olsa bile banka hesapları güvendedir.

Pek çok okuyucu, geriye kalan parayla yaşamak için yeterli şeyleri olduğunu söylüyor. Yine de merak ediyorlar, piyasa bu kadar kararsızken hisse senetlerine yatırım yapmalılar mı?

Hawaii, Waimea’dan Bailey Wharton, hisse senetlerine koymak için yedek parası olduğunu ve parayı uzun süre piyasada bırakabileceğini söyledi. “Ne zaman yatırım yapılacağı önemli mi?” O sordu. “Dibe vurup toparlanmaya başlayana kadar mı bekleyeyim yoksa mermiyi ısırıp şimdi yatırıma mı koyayım?”

Telefonda, ne yazık ki piyasanın dibe vurduğunu fark etmek için çok geç olana kadar bilemeyeceğimi söyledim. Geniş endeks fonlarına yatırım yapıyorsanız ve yanlış zamanda yanlış hisse senetlerine sahip olma konusunda endişelenmenize gerek yoksa, temel mantık beklemek yerine hemen hisse senedi satın almanızı önerir.

Ancak bunu yapmak üç önemli şeyi varsayar: Uzun bir zaman ufkunuz var; piyasanın gelecekte az çok geçmişte olduğu gibi hareket edeceğine inanmak; ve şiddetli düşüşleri mideye indirebilir.

ABD pazarının 20 yıl veya daha uzun tüm dönemlerde yükseldiğini, ancak genellikle daha kısa sürelerde ve bazen de uzun sürelerde düştüğünü unutmayın. Birçoğumuzun işyeri emeklilik hesapları aracılığıyla yaptığı gibi, kademeli ve düzenli yatırımı tanımlamanın süslü bir yolu olan dolar maliyeti ortalaması, büyük bir yatırım yapıp düşüşünü izlemenin acısını hafifletebilir.

Bay Bailey, piyasa uzun süreli bir düşüşe girerse kendini daha iyi hissetmek için her ay belirli bir miktar yatırım yaparak bu yaklaşımı benimseyebileceğini söyledi. “Bu şekilde bazı pazarlıklar yapıyormuşum gibi gelebilir” dedi.

Bu fiyatlar gerçekten uygun mu?

Memphis’ten Brian deWit, daha önce büyük pazar düşüşleri yaşadığını ve bunları fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Bir notta şöyle yazdı: “Sadece bir satışı sevmiyor musun!?”

Hisse senetlerinin gerçekten indirimde olup olmadığı hakkında sohbet ettik. Evet, fiyatlar birkaç ay öncesine göre çok daha ucuz. Bu anlamda pazarlık yapıyorlar, dedim. Ancak standart uzun vadeli ölçütlere (hisse fiyatlarının şirket kazançlarıyla veya şirketlerin sahip olduğu varlıkların değeriyle karşılaştırılması) dayanarak, hisse senetleri hala o kadar ucuz değil.

Bir yatırımcı olarak daha önemli olan, hisse senetlerinin bir yıl veya üç yıl veya beş veya 20 veya daha fazla yıl içinde ne kadar değerli olacağıdır. Cevabı bilmediğimiz için asıl mesele ne kadar beklemeyi göze alabileceğinizdir. Bay deWit zamanı olduğunu ve gerekirse mal varlığını kızına devredeceğini söyledi. “Eninde sonunda piyasa geri dönecek” dedi.

Pittsburgh’dan Lacey Volk’un da benzer bir sorusu vardı. Endeks fonlarına düzenli olarak para yatırıyor. “Bu gerileme sırasında aynı miktarda yatırım yapmaya devam ettim ve bakiyemi daha az sıklıkta kontrol ediyorum” diye yazdı. “Uzun vadede bu işin içindeyim, bu yüzden çok endişeli değilim. ‘Hisse senetleri şu anda satışta’ demek doğru mu?

Konuşmamızda, 2006 yılında üniversiteden mezun olduğunu ve Ekim 2007’de başlayan yıkıcı ayı piyasası sırasında, ailesinin onun için bir yatırım fonuna ayırdığı paranın çoğunu kaybettiğini anlattı. ABD borsası, Güvenlik Fiyatları Araştırma Merkezi için CRSP (“gevrek” olarak telaffuz edilir) olarak bilinen Chicago Üniversitesi’nde geliştirilen kapsamlı bir veritabanına göre Mart 2012’ye kadar kayıplarını tam olarak geri alamadı.

Bayan Volk, piyasa dönmeden önce elindekileri zarara sattığını ve “o zamanlar neler olduğunu tam olarak anlamadığını” söyledi. Bu deneyim, satın al ve tut yaklaşımını benimsemesine yol açtı, dedi, ancak buna güvenip güvenemeyeceğini merak etti.

Geçmişte ne oldu?

Borsanın tarihsel davranışına ilişkin bazı istatistikler dikkate alınmaya değerdir. Bir varlık yönetim firması olan Dimensional Fund Advisors, bunları CRSP ABD Toplam Pazar Endeksini kullanarak hesapladı.

Veri, Temmuz 1926’dan Nisan 2022’ye kadar borsa getirilerini kapsıyor.

Önce iyi haberler.

Bu uzun dönemde, hisse senetlerinin yıllıklandırılmış getirisi yüzde 9,95 idi. Kümülatif getiri, yavaşça okumak isteyebileceğiniz şaşırtıcı bir rakamdı: yüzde 885.084. (Düşük maliyetli endeks fonları o dönemin başında mevcut değildi, dolayısıyla bu piyasa getirilerini şu anda olduğu gibi tahmin etmek mümkün değildi.)

Ayık haber, piyasada hisse senetlerinin en az yüzde 20 düştüğü 15 ayrı bölüm olmasıydı.

Ortalama olarak, bu ayı piyasalarından elde edilen bulgular şunlardı:

• Pazar zirvesinden toplam kayıp: yüzde 34,8.

• Piyasa dibi olana kadar düşüşün süresi: 264 işlem günü.

• Dipten sonra bu kayıpları telafi etmek için gereken süre: 567 işlem günü.

• Yüzde 20’lik bir düşüşten beş yıl sonra kümülatif getiri: yüzde 69,9.
Unutmayın, bunlar ortalama rakamlar. Bazen bundan çok daha kötü oldu. Son yüzyılda yatırımcılar için en zor dönem Büyük Buhran oldu.

3 Eylül 1929’dan Haziran 1932’deki piyasa dibi olana kadar, hisse senetleri yüzde 84 düştü ve piyasa 2 Ocak 1945’e kadar tam olarak toparlanmadı.

Büyük Buhran tekrar etmeyecek, çünkü tarih kendini tekrarlamaz, ancak bazı çok kötü olayların şüphesiz geleceğin bir parçası olduğundan emin olabiliriz.

Yatırımcılar bu tarihten ne anlamalı?

Bayan Volk, bunu rahatsız edici ama aynı zamanda bir bakıma rahatlatıcı bulduğunu söyledi. “Buna sadık kalacağım,” dedi. “Biraz zamanım var. Bence gidilecek yol bu.”

Dimensional’ın kıdemli yatırım stratejisti ve başkan yardımcısı John Morrison, bir e-postada, sayıları şu şekilde yorumlamayı önerdi: “Sonuçların aralığını anlayın, ancak beklentileri ortalamaya sabitleyin” dedi. “Aşırı bir sonuç beklemek mantıklı değil ve geleceği tahmin etmeye çalışmak boşuna. Yatırımcılar, ne olacağını tahmin etmeye çalışmak yerine belirsizliği benimsemeli ve ne olabileceğini planlamalıdır.”

Sınırlı zaman ve kaynaklara sahip olanların borsada cüret etme konusunda son derece temkinli olmak isteyecekleri uyarısıyla bu bakış açısına katılıyorum. Başka bir sütunda, saf borsa yatırımının bir parçası olan düşüşleri riske atamayan veya almayacak insanlar için ihtiyatlı seçeneklere odaklanacağım.

2022’nin başlangıcı, bize aşağı pazarın ne kadar acı verici olabileceğini hatırlattı. Ve son 100 yılın rakamları, borsa yatırımının ne kadar kazançlı olabileceğini ve rotada kalmanın ne kadar zor olabileceğini gösteriyor.

Umarım borsa bu yıl yatırımcılara daha fazla eziyet etmeyecektir, ama eğer öyleyse hazır olmak akıllıca olur.