“Birçok ebeveyn için bunalmış hissetmek gerçektir”

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Berlin. Bay Dittrich, 60’tan fazla çalışanı olan bir çatı işi işletiyorsunuz. çalışanları, altı çocuk babası, Dresden Esnaf Odası başkanı ve şimdi aynı zamanda El Sanatları Departmanı Başkanı. Gününüzde 24’ten fazla varsa Saat?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Maalesef hayır (gülüyor). Ama oldukça düzenliyimdir. Eşim, yetişkin oğlum ve yeğenimin de yanımda olduğunu biliyorum. Kıdemli patronun yokluğunda bile operasyonel olarak çalışan gerçek bir aile şirketiyiz. Ve zanaata olan bağlılığım bana o kadar çok neşe veriyor ki sonuç olarak herhangi bir güç kaybetmiyorum, bunun yerine biraz güç kazanıyorum.

Usta bir çatı ustası ve inşaat mühendisisiniz. Bazen hala çatıda duruyor musunuz?

Hayır, bunu daha genç aile üyeleri ve çalışanlar yapıyor. Teknolojiler hızla gelişti. Elbette bir çırağa kayrak nasıl yontulacağını gösterebilirim. Ancak sıvı folyo gibi modern malzemelerle, onu sıfırdan öğrenenler daha iyi çalışır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Zanaat başkanı olmak için motivasyonunuz neydi?

İnsanların bir demokrasiyi şekillendirmek için ona dahil olması gerektiğine dair derin inanç. Esnafın ilgi ve bakış açısını en üst düzeye çıkarabilmek bana çok cazip geliyor. Ve aile ve iş uyumu söz konusu olduğunda, kimsenin bana bir şey söylemesine gerek yok. Ailevi durumumdan dolayı, muhtemelen bu konuda birçok hükümet mensubundan daha fazla şey biliyorum.

Ev ofisindeki dizüstü bilgisayar başında bitkin anne arka planda yatakta yatan bebeğe bakıyor ||  Model sürümü mevcut

Ebeveynlerin refahı neden yeniden ebeveynlik rehberlerinin odak noktası olmalıdır?

Ebeveynlik sürekli değişiyor. Nadiren bu günlerde olduğundan daha fazla halka açık olmuştur. Bu aynı zamanda eğitim rehberleri için patlayan pazar tarafından da gösterilmektedir. Ancak ebeveyn soruları nasıl değişti?

Aile ve kariyer hiç uyumlu mu?

Evet, çoğu zaman bunalmış olma duygusuyla el ele gitse bile. Bunalmış hissetmenin birçok ebeveynin gerçeği olduğuna inanıyorum. İnkar etmenin bir faydası yok, kabul etmeli ve derslerimizi ondan almalıyız. Özellikle genç ebeveynlerde aile bazen önce gelir. İşletmeler bu konuda bir anlayış geliştirmek zorundadırlar, özellikle de tersine, iş yükünün yüksek olduğu zamanlarda bazen aileyi bir kenara bırakan çalışanlarına da bağımlı olduklarından.

el sanatlarını daha popüler hale getirin

Görev süreniz için hedefleriniz neler?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Zanaat ve mesleklere olan beğeniyi artırmak en önemli hedefim. Zanaatın imajı güzel ama biz gerçekten zanaatkarların işine hak ettiği değeri veriyor muyuz? Ücreti, ticaret ve üniversite diplomalarının eşit değerini ve ne yazık ki ebeveynlerin çocuklarının ticaret yerine üniversiteye gitmesini istemelerine yol açan hâlâ yaygın olan klişeleri düşünüyorum.

Hangi klişeleri kastediyorsunuz?

Zanaatkarın işi öncelikle kir ve fiziksel eforla ilişkilidir. Meslekler muazzam bir şekilde değişti, daha dijital ve modern hale geldi. Bu henüz uzun süredir kamuoyuna ulaşmadı. Bu, yakın zamanda zanaat fuarında, bir moderatörün evlerin esasen 100 yıl önceki gibi inşa edildiğinden bahsettiği zaman tekrar tekrar gösterildi. Bu doğru değil. Teknolojiler, malzemeler, lojistik, enerji verimliliği gereksinimleri ve çok daha fazlası bugün farklı. Mesleğin modern yönü, teknolojilere ve yeniliklere odaklanma, insanların kafasına girmeli. Sonunda beden eğitimine ve üniversite eğitimine eşit davranmaya ve teşvik etmeye geri dönmeliyiz.

Mesleki eğitimin dezavantajlarını nerede görüyorsunuz?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Sadece bir örnek: Öğrenciler dönemlik bir bilet alırlar, meslekteki çıraklar için birkaç federal eyalette bir çıraklık bileti vardır. Kulağa benzer geliyor. Bununla birlikte, toplu taşıma bileti, örneğin, o saatte otobüs olmadığı için küçük bir Sakson köyünden Bautzen’e gitmek üzere sabah 5.30’da ayrılmak zorunda kalırsa, bir kursiyer için çok az işe yarar. Bu nedenle, patronunun parasını ödeyebileceği ancak vergi amacıyla tam olarak talep edemeyeceği bir sürücü belgesine ihtiyacı var. Mesleki eğitimi daha cazip hale getirmek için böyle şeyler yapmak zorundayız.

Son talimatlar: Sheraz Chaudhry'ye (solda) patronu Mathias Puchta talimat veriyor.

Son talimatlar: Sheraz Chaudhry'ye (solda) patronu Mathias Puchta talimat veriyor.

Teknik olarak en iyi – ancak Pakistanlı stajyer “toplu pazarlık özerkliğini güçlendiren yasa” açıklaması konusunda sınavda başarısız oluyor

Ustabaşı, çalışkan bir stajyer olduğunu ve hatta sınıfının en iyisi olduğunu söylüyor. Ancak Pakistan’dan kaçan ve iyi derecede Almanca konuşan Sheraz Chaudhry, “tarife özerkliğini güçlendirme yasasını” yazılı olarak açıklayamadığı için kalfa olmasına izin verilmiyor.

Nitelikli işçi kıtlığına karşı mücadelede stratejiniz bu mu?

Tabii ki, bu sadece küçük bir kısmı olabilir. Profesyonel ve akademik eğitim için mali desteğe eşdeğer idealist bir takdire doğru eğitimde gerçek bir dönüşe ihtiyacımız var. Ama en az bu bağlamda önemli olan şey, gençleri yeniden kendi işlerini kurmaya teşvik etmemiz gerektiğidir. Serbest meslek sahibi olmak çekiciliğinin çoğunu kaybetti. Sadece yüzde 20’si serbest meslek sahibi olmayı hayal edebildiğini söyleyen genç ustabaşılar arasında bir anket yaptık. Bu gerçekten endişe verici, özellikle de önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 125.000 işletme devralmasının yalnızca vasıflı ticarette düzenlenmesi gerekeceğinden.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Podcast’i Alın, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Neden bu kadar az var?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Genç ustalar bunun başlıca nedeni olarak bürokrasiyi gösterdiler. Artık sizi her türlü motivasyondan mahrum bırakabilecek bir düzeye ulaştı. Neredeyse hiçbir özgürlüğe izin vermeyen ve girişimci ruhun gelişmesini engelleyen bir kurallar ve düzenlemeler korsesine sahibiz. Çevre korumayı ele alın: Ekolojik ürünlerin piyasaya sürülmesi, onaylanması, standardizasyonu, daha fazla işlenmesi, bir Avrupa ekolojik yönergesi ve ardından taksonomi için düzenlemeler vardır. Zanaatkarlar güneş enerjisi sistemleri veya ısı pompaları kurmalı ve form doldurma konusunda endişelenmemelidir.

LNG terminallerini inşa ederken birdenbire çok az bürokrasi vardı. Enerji ve ısı geçişi için Almanya’nın da böyle bir hızlandırma programına ihtiyacı var mı?

Kesinlikle evet! Yeşil elektrik üretiminin ve hatlarının genişletilmesi için bürokrasiye yönelik bir moratoryum olmadan, politikacıların öngördüğü hızda enerji dönüşümünü asla elde edemeyiz. Hissediyorum ki, Federal Şansölye ve Ekonomi Bakanı da bunu anladı. Şansölyenin Almanya’daki yeni gidişattan bahsetmesi boşuna değildi. Şimdi soru, bunun da bu şekilde uygulanıp uygulanmayacağı. Heyecanlıyım.

klima kontrolü

İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini alın – her Cuma yeni.

Ekonomi Bakanı’nın 2024’ten itibaren gazlı ısıtma sistemlerinin kurulumunu yasaklama planı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zanaatkarlar pragmatiktir, bu yüzden temelde iddialı hedeflere karşı hiçbir şeyim yok. Ancak, gerçekçi olmalısınız. Geçen yıl 250.000 ısı pompası kuruldu. Bu sayıyı iki katına çıkarsak bile, aynı dönemde kurulan 600.000 gazlı ısıtıcıyı dengelemeye yeterli olmayacaktır. Sırf şirketlerde bu sayıda ısı pompası olmadığı için. Sahip olduklarımızı inşa ediyoruz. Zanaatkarlar, Almanya’da iklimin korunmasında gerçek öncülerdir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Selefiniz her zaman, göstermektense kurmanın daha iyi olduğunu söylerdi.

Bunu görebiliyor musun! Ben de diyorum ki: Hiçbir yere sıkışıp kalmadık. Kuruyoruz ve bağlanıyoruz.