Banka Düzenleyicileri Bir Trump Tutukluğunu Nasıl Atmaya Çalışıyor?

Bakec

Member
Bilgi talebi yeterince sıradan görünüyordu – banka düzenleyicilerinin görevleri sırasında ara sıra ortaya koyduğu türden bir şey.

Ama niyeti başka bir şey değildi.

Perşembe günü, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun iki yönetim kurulu üyesi, banka birleşmeleri konusunda kamuoyuna yorum yapılmasını isteyen bir bildiri yayınladı. Bildirim aslında FDIC’nin kendi web sitesinde değildi. Kısa bir süre sonra, FDIC böyle bir talebi onaylamadığına dair bir açıklama yaptı.

Soğukluk, tüm ABD bankalarını denetlemede bir eli olan ancak en küçüklerine yakından odaklanan FDIC’de daha büyük bir çatlağın ortaya çıktığının küçük bir işaretiydi. FDIC’nin başkanı Jelena McWilliams, bir Cumhuriyetçi ve bir Trump tarafından atanmış – Tüketici Mali Koruma Bürosu ve Para Birimi Denetleme Ofisi’ni içeren federal banka düzenleyicilerinin alfabe çorbasında kalan birkaç kişiden biri.

FDIC yönetim kurulundaki diğerleri – uzun süredir FDIC yönetim kurulu üyesi olan Martin J. Gruenberg ve tüketici bürosunun yeni onaylanmış direktörü Rohit Chopra da dahil olmak üzere – Demokratlardır. Ve Perşembe günü Bayan McWilliams’ın onayı olmadan bir bildiri yayınlayarak, onun liderliğini yaptığı organizasyon üzerinde güçlerini ortaya koymak için bir adım attılar.

Uzmanlara göre nihai hedefleri, Bayan McWilliams’ın bildirimi yayınlamaya karşı gösterdiği direnci, tahtanın kontrolünü ele geçirmek ve hatta onu potansiyel olarak ortadan kaldırmak için bir gerekçe olarak göstermek.

İlerici düşünce kuruluşu Center for American Progress’in direktörü Todd Phillips, “Bu, başkanın tepkisinin ne olabileceğini görmek için ilk atış,” dedi. Bayan McWilliams. “Sonunda bu konuda muzaffer olurlarsa, ilerici yönetmenlerin FDIC’yi son birkaç yılda olmadığı bir yöne taşımak için ağırlıklarını verdiklerini göreceğimizi düşünüyorum. ”

Perşembe ve Cuma günleri ilericiler, FDIC’nin hareketinin sadece bir güç kapma olmadığını ve banka birleşmelerini gerçekten umursadıklarını vurgulamak için özen gösterdiler.

Ohio Demokratı ve Senato Bankacılık Komitesi başkanı Senatör Sherrod Brown, “FDIC, bankacılık piyasalarının sağlıklı ve rekabetçi olmasını sağlama sorumluluğuna sahiptir” dedi. Kurulun hareketini onayladı.

FDIC, üyeleri altı yıl süreyle görev yapan beş üyeli bir kurul tarafından yönetilir. Siyasi yapısının genellikle her iki taraftan da girdiye izin vermesi gerekiyor. Herhangi bir zamanda, tam oturmuş bir kurul, iki Cumhuriyetçi, iki Demokrat ve cumhurbaşkanı tarafından beş yıllık bir süre için atanan bir başkandan oluşacaktır. Beş koltuktan biri şu anda boş; diğerleri ise Bayan McWilliams, Bay Gruenberg, Bay Chopra ve başka bir banka düzenleyicisi, para biriminin vekili ve aynı zamanda bir Demokrat olan Michael Hsu tarafından tutulmaktadır.

Bayan McWilliams döneminde, FDIC iklim değişikliği ve bankaların yedekte daha az sermaye tutarken daha fazla risk almasına izin verme gibi konularda Cumhuriyetçi ideolojik çizgilere bağlı kaldı. Eğer ayrılırsa, FDIC büyük olasılıkla Başkan Biden’ın, federal hükümetin iklim değişikliği ve gelir eşitsizliği gibi büyük konulardaki duruşunu değiştirmeyi içeren gündemini benimseyecekti.

Aralık 2020’de, Bay Biden cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi ilan edildikten sonra, Bayan McWilliams, belirli banka mevduatlarını yöneten bir FDIC kuralında bir değişiklik yapmak için acele etti. Teklifin son halini, kurulun oylamadan bir gün önce gece yarısı dağıttı. Bay Biden, FDIC yönetim kuruluna atamalar yapabildiğinde, kuralın başarılı olacak oyları olmayacaktı.

Ve Ekim ayı sonlarında, çeşitli finansal düzenleyicilerin başkanlarından oluşan bir organ olan Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından iklim değişikliğinin ABD finansal sistemine getirdiği risklere ilişkin bir raporun kabul edilmesine ilişkin oylamada çekimser kaldı. 2008 mali krizi. Bayan McWilliams, gözetim konseyinin personeline araştırma yapmak ve raporu yazmak için yeterli zaman verildiğini düşünmediğini söyledi. Ancak kararı, Cumhuriyetçilere sadık kalmaya devam edeceğinin bir göstergesi olarak görülüyordu.

Bay Biden’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi ilan edilmesinden sonra, Bayan McWilliams, belirli banka mevduatlarını yöneten bir kuralda bir değişiklik yapmak için acele etti. Bay Biden, FDIC yönetim kuruluna atamalar yapabildiğinde, kuralın başarılı olacak oyları olmayacaktı. Kredi. . . Erin Schaff/The New York Times

FDIC yönetim kurulu üyelerinin iç anlaşmazlığı, Bay Gruenberg, Chopra ve Hsu’nun banka birleşmeleri konusunda kamuya açık bir yorum için bir talep oluşturmak için e-posta üzerinden oy vermelerinin ve ardından duyurularını web sitesinde yayınlamalarının ardından Perşembe öğleden sonra kamuoyuna yansıdı. Bay Chopra’nın yönettiği tüketici bürosundan.

“Bankacılık sektöründe son otuz yılda büyük ölçüde birleşme ve devralmalarla beslenen önemli miktarda konsolidasyon olmasına rağmen, o dönemde Bankalar Birleşme Yasası’nın uygulanmasına ilişkin önemli bir inceleme yapılmamıştır. yönetim kurulu üyeleri taleplerinin başında yazdı.

Üçlü, FDIC’nin 2008 ve 2009’da bölgesel bankaları küresel mali krizin bir sonucu olarak başarısız olan daha küçük kurumları satın almaya teşvik ettiğinde bankacılık sisteminin genel istikrarsızlığına katkıda bulunduğunu savundu.

Ardından havai fişekler geldi. FDIC’nin Bayan McWilliams’ın kontrol ettiği halkla ilişkiler ofisi bir bildiri yayınladı:

Herhangi bir kişiye atfedilmeyen açıklamada, “Bugün erken saatlerde, Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB), FDIC tarafından onaylandığı iddia edilen ve banka birleşmeleri hakkında yorum talep eden bir belgeyi web sitesinde yayınladı” dedi. “Böyle bir belge FDIC tarafından onaylanmadı. ”

Birkaç hafta boyunca, Bayan McWilliams ve ekibi, kamu önünde konuşma yetkisi olmayan iki kişiye göre, Bay Chopra ve Bay Gruenberg’e karşı özel olarak karşı koymaya çalışıyorlardı. Bir banka birleşmesinin kamuya açık bilgi talebi oluşturma çabasını öğrendikten sonra, Bayan McWilliams belge için alternatif bir metin önerdiğini ve diğer yönetim kurulu üyelerinin hızla reddettiğini söyledi.

Teklif için oylama süreci Kasım ayı sonlarında başladığında, Bayan McWilliams, sürecin prosedürü ihlal ettiğini ve hiçbir oylamanın geçerli olmayacağını iddia ederek oy kullanmadığını söyledi.

Perşembe günü, üst düzey FDIC yetkilileri bilgi talebini resmi hale getirmek için gereken süreci tamamlamayacaklarını söylediler. İki Demokratın hareketinin uygun prosedürü takip etmediğini ve bu nedenle geçersiz olduğunu söylediler.

Bay Gruenberg aynı fikirde değildi.

“FDIC yönetim kurulu çoğunluğunun Yönetim Kurulu toplantıları için gündeme madde koyma ve alternatif olarak dolaşım ve gösterim oylarıyla hareket etme, kurulun eylemlerini uygulama yetkisine sahip olduğu tüzüğe göre açıktır” dedi. Perşembe günü gazetecilere e-postayla gönderilen bir bildiri. “Yönetim Kurulunun hiçbir üyesi, çoğunluğun yetkisini geçersiz kılamaz. ”

Bir O.C.C. sözcüsü oylama hakkında doğrudan konuşmayı reddetti ve yalnızca Bay Hsu’nun banka birleşme konularında “diğer düzenleyicilerle işbirliği içinde çalışmak” istediğini söyledi.

Konuya aşina olan iki kişi, Bay Chopra ve Bay Gruenberg’in, konuyu daha da ilerletmek istiyorlarsa, büyük olasılıkla Bayan McWilliams’ı dava etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

İki açıklamanın yayınlanmasından saatler sonra, Senato Bankacılık Komitesi’nin en üst düzey Cumhuriyetçi üyesi olan Pennsylvania’dan Pat Toomey, hareketi “başarısız, tanıtım amaçlı darbe girişimi olarak nitelendirdi. ”

Komitedeki bir diğer Cumhuriyetçi, Idaho’dan Mike Crapo, Cuma günü Twitter’da yaptığı bir gönderide ilerici yönetim kurulu üyelerinin eylemlerinin “gayrimeşru” olduğunu söyledi. ”

Özgürlükçü düşünce kuruluşu Cato Enstitüsü’nün direktörü Norbert Michel, Bayan McWilliams’ın banka birleşme bilgi talebini kabul etmeyi reddetmesinin, onu kovmak için bir gerekçe sayılacağının net olmadığını söyledi.

Michel, “Onu dışarı çıkarmak ve personelini çıkarmak açısından tüzük, uygulaması gereken şeyi uygulayacağına dair hiçbir güveninizin olmaması gerektiğini söylüyor” dedi. Mevcut durum, Başkan Biden’ın talimatı olmadığı için sayılmaz, dedi. Bay Michel, Mali İstikrar Gözetim Konseyi iklim raporunun bile, Bayan McWilliams’ın yapmayı reddettiği bir şey olarak sayılmasına yetecek kadar somut politika reçetesi içermediğini söyledi.

Emily Cochrane, Washington’dan gelen haberlere katkıda bulundu.