Apple, iPhone 15’in ‘Deneme Üretimi’ne Başladı

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Apple’ın bu yılki telefonları olacak iPhone 15 serisinin çıkmasına daha aylar olsa da aygıtlar hakkında bilgiler şimdiden gelmeye başladı. Daha evvel telefonlarda nasıl özellikler goreceğimizden Pro Max’in isminin Ultra olarak değişebileceğine kadar biroldukça bilgi ortaya çıkmıştı.

Şimdi ise ABD’li teknoloji devinin iPhone 15 için hazırlıklara başladığı bilgisi geldi. AppleInsider’ın aktardığına bakılırsa Apple’ın tedarik zinciri, Çin’de iPhone 15’i üretiminin erken kademesi olan deneme üretimine başladı.

iPhone 15 için deneme süreçlerine başlayan Apple, Hindistan’da üretimi artırmak istiyor

Tahmin edebileceğiniz üzere iPhone üzere üst seviye ve tanınan aygıtların üretimi ağır planlama ve hazırlık gerektiriyor. Artık gelen bilgiler de Apple’ın, birinci deneme sürümleriyle seri üretime hazırlanmaya başladığını ortaya koyuyor.

UDN’in aktardığına nazaran Apple’ın en büyük tedarikçisi Foxconn, Çin’in Shenzhen kentinde NPI (yeni üretim tanıtımı) sürecine girdi. Bu süreç, yeni iPhone modellerini nasıl üretileceğinin belirlenmesini sağlıyor. NPI ayrıyeten, tüm üretim sürecini etkileyebilecek sıkıntıları belirleme, imalatta kullanılan makineleri test etme ve daha biroldukça mevzuyu içerdiği için şirket için büyük değer taşıyor.

Ayrıca Apple, üretimde Çin’e bağımlılığı azaltma planları konusunda da bir adım atmak istiyor. Gelen bilgilere nazaran şirket, seri üretimde Hindistan ve Çin içindeki vakit farkını azaltmaya çalışacak. Olağanda Hindistan’daki tesisler, Çin’den altı ila dokuz ay daha sonra üretime başlıyor. Üretimi farklı bölgelere yaymak isteyen teknoloji devi de bu süreyi birkaç haftaya çekmek istiyor. bu türlü de 2023’teki üretimin %5’ine varan bir kısmının Hindistan’a kaydırılabileceği belirtiliyor.

Apple, Hindistan’da NPI sürecini gerçekleştirmek için gereken süreyi haftalara indirebilirse, gelecekte ana mamüllerinin üretimini kıymetli ölçüde artırabilir.