Android ‘Ağda Kayıtlı Değil’ Yanılgısı Nasıl Çözülür?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Akıllı telefonunuzdan bir SMS atmak ya da arama yapmak istediğiniz vakit karşınıza ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanılgısı çıkabilir. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanılgısının çıkmasının sebebi genel olarak aygıtın SIM kartı algılamaması ya da algılasa bile kimi ağ ayarlarının düzgün bir biçimde yapılmamasıdır. Bu yanılgının tahlili için uygulayabileceğiniz birtakım usuller var.

‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanılgısının tahlili için uygulayabileceğiniz sistemler fiziki sıkıntıları kapsamaz. Yani Android telefonunuzun SIM kart yuvasında ya da SIM kartınızda bir yanılgı var ise bu biçimleri uygulayıp da sonuç alamadıktan daha sonra GSM operatörünüzle ve aygıtın teknik servisiyle görüşmelisiniz. ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanlışının tahlili için uygulayabileceğiniz yollara yakından bakalım.

‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanlışı nasıl çözülür?

• Prosedür #1: Android telefonu güncelleyin.
  • Metot #2: Taşınabilir internet ayarlarını yapılandırın.
  • Sistem #3: Farklı bir SIM kart deneyin.
  • Usul #4: Aygıtı sıfırlayın.
  • Formül #5: GSM operatörünüzle ya da aygıt teknik servisi ile bağlantıya geçin.
Usul #1: Android telefonu güncelleyin:

• Adım #1: SIM kartı çıkarın.
  • Adım #2: Telefonu bir daha başlatın.
  • Adım #3: SIM kartı takın.
  • Adım #4: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #5: Yazılım Güncelleme sayfasını açın.
  • Adım #6: Yeni bir güncelleme var ise yükleyin.
  • Adım #7: Süreç tamam.
Her vakit anlattığımız üzere şayet kullandığınız aygıtın işletim sistemi şimdiki değilse ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanılgısı dahil bir epey farklı sorun ile müsabakanız mümkün. Bu niçinle birinci vakit içinderda işletim sisteminizin yeni olup olmadığını denetim etmelisiniz. Sorun devam ediyorsa farklı bir metot izleyebilirsiniz.

Metot #2: Taşınabilir internet ayarlarını yapılandırın:

• Adım #1: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #2: Taşınabilir Ağ seçeneğine dokunun.
  • Adım #3: Erişim Noktası sayfasını açın.
  • Adım #4: Buradaki bilgiler ışığında ayarlarınızı yapılandırın.
  • Adım #5: Süreç tamam.
Başlığımız taşınabilir internet ayarları olsa da taşınabilir internet ayarlarını yapılandırmak aslında ağ sisteminizi kurduğu için ‘Ağda Kayıtlı Değil’ kusurunun da tahlili olabilir. İrtibatını verdiğimiz yazımızdaki şimdiki internet ayarları ile taşınabilir internet ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Metot #3: Farklı bir SIM kart deneyin:

Daha evvel de belirttiğimiz üzere sorun teknik olmayabilir. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzun SIM kart yuvasında ya da SIM kartınızda bir sorun olabilir. bu biçimde bir sorun olup olmadığını tespit etmek için farklı bir SIM kart takmayı deneyin. Şayet farklı kart ile ‘Ağda Kayıtlı Değil’ kusurunu almıyorsanız sorun sizin kartınızdadır.

Formül #4: Aygıtı sıfırlayın:

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda bir fazlaca farklı niçine bağlı olarak bir ağ sorunu oluşmuş ve ‘Ağda Kayıtlı Değil’ kusuruna niye olmuş olabilir. Bu niçinle SIM kartı telefondan çıkarın ve aygıtı sıfırlayın. Sıfırlama süreci daha sonrası SIM kartı takın ve bir daha deneyin. ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanılgısının çözüldüğünü goreceksiniz.

Usul #5: GSM operatörünüzle ya da aygıt teknik servisi ile bağlantıya geçin:

Maalesef daha evvel de belirttiğimiz üzere ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanlışının sebebi SIM kart yuvası ya da SIM kart kaynaklı olabilir. Bu niçinle şayet tüm biçimleri denediyseniz ve bir daha de sonuç alamıyorsanız GSM operatörünüzle ya da aygıtın teknik servisi ile irtibata geçin. GSM operatörü bozuk SIM kartı değiştirir, aygıtın teknik servisi ise SIM kart yuvasında bir sorun olup olmadığını tespit ederek var ise sorunu çözebilir.

‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanlışı yol açar?

‘Ağda Kayıtlı Değil’ kusurunun temel sebebi, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzun SIM kartı algılamıyor olmasıdır. Bu algılama sıkıntısının en sık karşılaşılan sebebi ise Android telefon yazılımının aktüel olmamasıdır.

Telefonunuza yeni bir SIM kart taktığınız vakit ağ ayarları otomatik olarak yapılandırılmıyorsa ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanlışı ortaya çıkabilir. GSM operatörünüze uygun olarak aygıtın ağ ayarlarını yapılandırmalısınız.

‘Ağda Kayıtlı Değil’ kusurunun en sık karşılaşılan öbür bir sebebi ise Android telefonunun SIM kart yuvasında ya da SIM kartın kendisinde yaşanan bir meseledir. Maalesef bu sorunu kendiniz çözemesiniz. GSM operatörünüz ya da aygıtın teknik servisi ile irtibata geçmelisiniz.

Android telefonlarda görülen ‘Ağda Kayıtlı Değil’ yanılgısı nedir, yol açar, nasıl çözülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu yanılgının tahlili için uygulayabileceğiniz biçimleri anlattık. Şayet halleri uygulama konusunda deneyimli değilseniz kesinlikle bir uzmana istişareyi ihmal etmeyin.