Almanlar yapay zeka hakkında böyle düşünüyor

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Berlin. Modern teknoloji, dijitalleşme ve yapay zekanın (AI) kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Konrad Adenauer Vakfı'nın (KAS) yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, örgün eğitim düzeyi yüksek gençler bu soruya çoğunlukla olumlu yanıt veriyor. Katılımcılar ne kadar gençse ve eğitim nitelikleri ne kadar yüksekse yapay zekaya, dijitalleşmeye ve teknolojiye o kadar açık oluyorlar. Öte yandan yaşlılar ve eğitim düzeyi düşük olan kişiler ise endişeli ve kaygılı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Araştırma için KAS, bu yıl Ocak ayında 18 yaş ve üzeri 1.522 kişiyle yapay zeka, teknoloji ve dijitalleşmeye ilişkin algıları ve kullanımları hakkında anket yaptı. Yayınlanma tarihi bilinçli olarak seçilmişti: Bir gün önce AB Parlamentosu dünyanın ilk yapay zeka yasasını kabul etti: Bu yasa, örneğin yapay zekanın kolluk kuvvetlerinde kullanımını düzenliyor. Ayrıca geliştiricilerin gelecekte internet içeriğinin yapay zeka kullanılarak oluşturulup oluşturulmadığını açıkça işaretlemesi gerekecek.

Yapay zeka ve dijitalleşmeye yönelik tutumlar yıllar geçtikçe aynı kaldı

2021'deki son KAS çalışmasıyla karşılaştırıldığında ankete katılanların tutumları benzer kaldı: Tüm katılımcıların neredeyse yüzde 60'ı dijitalleşmenin işimizi kolaylaştırdığı ifadesine katıldı. Katılımcılara ilk kez yapay zekanın gelişmesinin ve kullanımının onları korkutup korkutmadığı soruldu. Ankete katılanların yüzde 28 ve 26'sı her iki ifadeye de katıldı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Pek çok ifade için katılımcıların tutumları, eğitim niteliklerine ve yaşlarına bağlı olarak önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Bu fark en çok “Teknoloji o kadar karmaşık hale geldi ki çoğu zaman onu nasıl kullanacağımı bilmiyorum” ifadesinde ortaya çıkıyor: yaşlılar ve örgün eğitim düzeyi düşük (ilk/ortaokul diploması) kişiler arasında neredeyse yarısı Bu ifade gençler ve daha yüksek eğitim düzeyine (lise diploması/üniversite diploması) sahip kişiler arasında yalnızca yüzde 14 oranında doğruydu.

Yapay zeka kullanımı eğitim sektörü dışında avantajlar sağlıyor

Yapay zekadan beklentiler söz konusu olduğunda olumlu ve olumsuz tutumlar dengelidir. Tüm katılımcıların yüzde 37'si “Yapay zeka birçok şeyi daha iyi hale getirecek” derken “kısmen-kısmen” seçeneğini işaretledi. Yüzde 29 bu ifadeye katılıyor, yüzde 31 katılmıyorum. Katılımcıların dörtte biri yapay zekanın çözdüğünden daha fazla sorun yarattığını kabul ederken, yüzde 36'sı bu ifadeyi reddetti. Yaklaşık üçte biri “kısmen-kısmen” yanıtını verdi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Yüksek eğitim seviyesine sahip çalışma katılımcıları, yapay zekanın ekonomi, hizmetler ve kendileri için faydalarını düşük eğitim seviyesine sahip olanlara göre daha sık görüyorlar. Örneğin, lise diploması veya üniversite diplomasına sahip tüm katılımcıların dörtte üçü, yapay zekanın üretim, süreçler ve hizmetlerde yeniliklere avantaj sağlama eğiliminde olduğu ifadesine katılıyor. Ankete katılan ilkokul veya ortaokulu bitirmiş kişilerin yalnızca yarısından biraz azı bu ifadeye katılıyor. Yalnızca eğitim sektöründe tüm katılımcılar benzer bir tutum sergiledi: Yüksek eğitim seviyesine sahip kişilerin yalnızca yüzde 46'sı ve düşük eğitim seviyesine sahip kişilerin yüzde 48'i burada yapay zekanın avantajlarını görüyor.

Yapay zeka öncelikle metinleri çevirmek için kullanılıyor

29 yaşına kadar olan gençler, yapay zekayı günlük yaşamda, öncelikle yabancı dildeki metinleri çevirmek ve ChatGPT gibi bir yapay zekaya soru sormak için kullanıyor. Yaş ilerledikçe yapay zekanın günlük yaşamda kullanımı giderek azalıyor. Aynı zamanda eğitim seviyesi arttıkça yapay zekanın günlük kullanımı da artıyor.

Yapay zekanın günlük yaşamda kullanımı kişisel duruma bağlıdır. DeepL gibi metin çeviri programlarının faydası öğrenciler için emeklilere göre daha fazladır. Araştırmanın yazarları ayrıca mesleğin yapay zekaya yönelik tutumları etkileyebileceğinden şüpheleniyor. Bu nedenle siyasi eyleme gerek görmüyorlar.