Alman oyuncak üreticisi Haba öz yönetim iflas başvurusunda bulundu

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Şirket ticari faaliyetlerine “her zamanki gibi” devam etmek istiyor

Alman oyuncak üreticisi iflas etti: Haba, öz yönetim altında iflas başvurusunda bulundu

Yukarı Frankonya’lı oyuncak üreticisi Haba iflas başvurusunda bulundu.

© Kaynak: Daniel Vogl/dpa

Makaleyi dinle • 2 dakika

Geleneksel oyuncak üreticisi Haba krizde. Artık kendi kendini idare eden iflasın, 85 yıllık geçmişi olan şirketi eski gücüne döndürmesi ve uzun vadede sağlam bir mali temele oturtması amaçlanıyor.

Kötü Rodach. Yukarı Frankoniyen oyuncak üreticisi Haba Sales GmbH & Co. KG, Coburg bölge mahkemesinde öz yönetim altında iflas başvurusunda bulundu. Merkezi Bad Rodach’ta (Coburg bölgesi) bulunan şirket Salı günü yaptığı açıklamada, mahkemenin geçici öz idare emri verdiğini duyurdu. Coburg yargısının bir sözcüsü, Haba Aile Grubu’nun bilgisini Alman Basın Ajansı’na doğruladı.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Genel müdür Mario Wilhelm, “Öz yönetim başvurusu bizim için hiç de kolay değildi” dedi. Ancak gergin ekonomik ortamda şirketin eski gücüne kavuşmasının tek yolu budur.

Öz-yönetim prosedürü, faaliyetlerine devam ederken aile şirketini yeniden organize etmeyi ve uzun vadede sağlam bir mali temele oturtmayı mümkün kılar. Sürecin odağında oyuncak ve mobilyaların yer aldığı Haba ve Haba Pro segmentleri yer alıyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Öz-yönetim, iflas yöneticisinin olmadığı, bunun yerine prosedüre eşlik eden ve onu izleyen sözde bir yöneticinin bulunduğu, iflas prosedürünün bir çeşididir. Haba’ya göre bu görev, dmp çözümleri hukuk firmasından Tobias Sorg tarafından üstleniliyor. Haba’nın yönetimi görevde kalacak. Şirket ticari faaliyetlerine “her zamanki gibi” devam edeceğini söyledi.

Oyuncak üreticisi, Jako-o markasının 2024 yılı başında üretimden kaldırılacağını ancak ağustos ayında duyurdu. Haba Aile Grubu’nun şu anda şirketin 85 yılı aşkın tarihindeki en büyük yeniden yapılanma sürecinden geçtiği belirtildi.

Yukarı Frankoniyen oyuncak üreticisi daha önce yönetim ekibini yeniden organize etmiş ve büyük ölçekli işten çıkarmalar duyurmuştu. Haba Aile Grubu şu anda Haba, Haba Pro ve Jako-o olmak üzere üç markayı içermektedir.

Haberler