AI Tarafından Oluşturulan Bir Resim Arka Ödülü Kazandı. Sanatçılar Mutlu Değildir.

Bakec

Member
Bu yıl Colorado Eyalet Fuarı’nın her yıl düzenlediği arka yarışmasında, resim, kapitone, heykel gibi olağan tüm kategorilerde ödüller verildi.

Ancak yarışmaya katılanlardan biri, Pueblo West, Colo.’dan Jason M. Allen, girişini bir fırça veya bir parça kil ile yapmadı. Bunu, metin satırlarını hiper gerçekçi grafiklere dönüştüren bir yapay zeka programı olan Midjourney ile yarattı.

Bay Allen’ın çalışması “Théåtre D’opéra Spatial”, fuarın yükselen dijital sanatçılar yarışmasında mavi kurdeleyi evine götürdü – böyle bir ödül kazanan ilk AI tarafından üretilen parçalardan biri haline geldi ve büyük bir tepki aldı. onu esasen hile yapmakla suçlayan sanatçılar.

Çarşamba günü telefonla ulaşılan Bay Allen, çalışmalarını savundu. “Midjourney aracılığıyla Jason M. Allen” adı altında sunulan çalışmasının yapay zeka kullanılarak oluşturulduğunu açıkça belirttiğini ve kökeni hakkında kimseyi aldatmadığını söyledi.

“Bunun için özür dilemeyeceğim,” dedi. “Kazandım ve hiçbir kuralı çiğnemedim.”

AI tarafından oluşturulan arka yıllardır piyasada. Ancak bu yıl piyasaya sürülen araçlar – DALL-E 2, Midjourney ve Stable Diffusion gibi isimlerle – sıradan amatörlerin bir metin kutusuna sadece birkaç kelime yazarak karmaşık, soyut veya fotogerçekçi işler yaratmasını mümkün kıldı.

Bu uygulamalar pek çok sanatçıyı kendi gelecekleri konusunda anlaşılır bir şekilde tedirgin etti – neden arka için tıslasın ki, bunu kendi kendilerine üretebileceklerini merak ediyorlar? Ayrıca, AI tarafından oluşturulan arka’nın etiği hakkında şiddetli tartışmalara ve bu uygulamaların aslında yüksek teknolojili bir intihal biçimi olduğunu iddia eden kişilerin muhalefetine neden oldular.

39 yaşındaki Bay Allen, bu yıl yapay zeka tarafından oluşturulan arka ile deneyler yapmaya başladı. Masa üstü oyunlar yapan bir stüdyo olan Incarnate Games’i işletiyor ve yeni nesil AI görüntü oluşturucularının çalışmalarını görevlendirdiği insan sanatçılarla nasıl karşılaştıracağını merak ediyordu.

Bu yaz, insanların metni özel görüntülere dönüştürmek için “difüzyon” olarak bilinen karmaşık bir süreci kullanan Midjourney’i test ettiği bir Discord sohbet sunucusuna davet edildi. Kullanıcılar Midjourney’e bir mesajda bir dizi kelime yazarlar; bot saniyeler sonra bir görüntü geri tükürür.

Bay Allen, sanat eserini metin satırlarını hiper gerçekçi grafiklere dönüştüren bir yapay zeka programı olan Midjourney ile yarattı. Kredi… The New York Times için Saeed Rahbaran

Bay Allen takıntılı hale geldi, yüzlerce görüntü yarattı ve ne kadar gerçekçi olduklarına hayret etti. Ne yazarsa yazsın, Midjourney başarabilecek gibi görünüyordu.

Gördüklerime inanamadım, dedi. “Şeytani bir şekilde ilham almış gibi hissettim – sanki başka bir dünyaya ait güç işin içindeymiş gibi.”

Sonunda Bay Allen, Midjourney kreasyonlarından birini “dijital sanat/dijital olarak manipüle edilmiş fotoğrafçılık” için bir bölümü olan Colorado Eyalet Fuarı’na sunma fikrini buldu. Yerel bir dükkana görüntüyü tuvale bastırdı ve jüriye sundu.

“Fuar yaklaşıyor” dedi, “ve düşündüm ki: Bu arkanın ne kadar harika olduğunu insanlara göstermek ne kadar harika olurdu?”

Birkaç hafta sonra, Bay Allen, Pueblo’daki panayır alanında yürürken, parçasının yanında asılı mavi bir kurdele gördü. 300 dolarlık bir ödülle birlikte bölümü kazanmıştı.

“İnanamadım,” dedi. “Şunun gibi hissettim: tam olarak başarmak için yola çıktığım şey bu.”

(Bay Allen, “Théåtre D’opéra Spatial”i yaratmak için Midjourney’e gönderdiği metin istemini tam olarak paylaşmayı reddetti.

Kazandıktan sonra, Bay Allen, Midjourney Discord sohbetinde ödüllü çalışmasının bir fotoğrafını yayınladı. Öfkeli bir tepkiye yol açtığı Twitter’a gitti.

Bir Twitter kullanıcısı, “Sanatçılığın ölümünün gözlerimizin önünde gelişini izliyoruz” diye yazdı.

Bir başkası, “Bu çok iğrenç” diye yazdı. “AI arka’nın nasıl faydalı olabileceğini görebiliyorum, ama bir sanatçı olduğunu iddia ederek bir sanatçı olduğunu mu iddia ediyorsun? Kesinlikle hayır.”

Bazı sanatçılar, bir parça oluşturmak için AI kullanmanın Photoshop veya diğer dijital görüntü işleme araçlarını kullanmaktan farklı olmadığını ve ödüllü bir parça oluşturmak için doğru istemleri bulmak için insan yaratıcılığının hala gerekli olduğunu söyleyerek Bay Allen’ı savundu. .

Eyalet fuarını denetleyen Colorado Tarım Bakanlığı sözcüsü Olga Robak, Bay Allen’ın Midjourney’in katılımını makalesini gönderirken yeterince ifşa ettiğini söyledi; kategorinin kuralları, “yaratıcı veya sunum sürecinin bir parçası olarak dijital teknolojiyi kullanan herhangi bir sanatsal uygulamaya” izin verir. İki kategori jürisinin Midjourney’in bir yapay zeka programı olduğunu bilmediğini söyledi, ancak daha sonra ikisi de Bay Allen’a en büyük ödülü alsalar bile vereceklerini söyledi.

Yeni sanat yapma teknolojileri üzerindeki tartışmalar yeni bir şey değil. Pek çok ressam, insan sanatının bir alçalması olarak gördükleri fotoğraf makinesinin icadından irkildi. (19. yüzyıl Fransız şairi ve arka eleştirmeni Charles Baudelaire, fotoğrafı “sanatın en büyük düşmanı” olarak nitelendiriyordu.) insan işbirlikçileri.

Bazı eleştirmenlere göre, yeni nesil AI araçlarını farklı kılan şey, arka’nın güzel eserlerini minimum çabayla üretebilmeleri değil. Bu şekilde çalışırlar. DALL-E 2 ve Midjourney gibi uygulamalar, açık web’den milyonlarca görüntü kazıyarak, ardından bu görüntülerdeki kalıpları ve ilişkileri tanımak ve aynı tarzda yenilerini oluşturmak için algoritmalar öğreterek oluşturulur. Bu, çalışmalarını internete yükleyen sanatçıların farkında olmadan algoritmik rakiplerini eğitmeye yardımcı olabileceği anlamına geliyor.

Dijital bir sanatçı olan RJ Palmer, geçen ay tweetledi “Bu yapay zekayı farklı kılan, şu anda çalışan sanatçılar üzerinde açıkça eğitilmiş olmasıdır”. “Bu şey bizim işlerimizi istiyor, aktif olarak sanatçı karşıtı.”

AI tarafından oluşturulan arkadan etkilenenler bile bunun nasıl yapıldığına dair endişeler taşıyor. Bir teknoloji uzmanı ve yazar olan Andy Baio, yakın tarihli bir makalesinde, belki de piyasadaki en hareketli AI görüntü üreticisi olan DALL-E 2’nin “neler yaratma yeteneğine sahip olduğu konusunda sınırda bir sihir olduğunu, ancak pek çok etik soruyu gündeme getirdiğini, bunun zor olduğunu yazdı. Hepsini takip et.”

Mavi kurdele kazanan Bay Allen, AI araçlarının onları işsiz bırakmasından korkan sanatçılarla empati kurduğunu söyledi. Ancak öfkelerinin arka yapmak için DALL-E 2 veya Midjourney kullanan kişilere değil, insan sanatçıları yapay zeka araçlarıyla değiştirmeyi seçen şirketlere yöneltilmesi gerektiğini söyledi.

“Teknolojinin kendisinin bir iddianamesi olmamalı” dedi. “Etik, teknolojide yoktur. Halkın içindedir.”

Sanatçıları, yalnızca bir başa çıkma stratejisi olarak bile olsa, AI’ya itirazlarının üstesinden gelmeye çağırdı.

Bay Allen, “Bu durmayacak,” dedi. “Sanat öldü dostum. Bitti. AI kazandı. İnsan kaybetti.”