ABD ve Çin, ABD’de Listelenen Çinli Firmaların Denetimlerini Paylaşmak İçin Anlaşma Açıkladı

Bakec

Member
Amerikalı ve Çinli mali düzenleyiciler Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin’deki muhasebe firmalarının ABD borsalarında işlem gören Çinli şirketlerin finansmanı hakkında Amerikalı düzenleyicilerle daha fazla bilgi paylaşmasına izin vermek için bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Anlaşma, Çin’in en büyük şirketlerinden bazılarını önümüzdeki yıllarda Amerikan borsalarını terk etmeye zorlayacak gibi görünen bir anlaşmazlığı çözmeye yönelik potansiyel olarak büyük bir adım.

Wall Street liderleri, Çinli şirketlerin Amerikan finans piyasalarının dışına itilmesine şiddetle karşı çıkmışlardı ve büyük Çinli şirketlerin, küresel yatırıma erişim açısından dünyanın en büyük ve en derin pazarları olan Amerikan pazarlarına erişiminin engellenmesi de Çin için bir aksilik olacaktı.

Pekin’deki yetkililer, ülkenin emlak piyasası bocalarken ve tüketiciler sokağa çıkma kısıtlamaları ve Covid-19’un yayılmasını durdurmak için alınan diğer önlemlere yanıt olarak harcamaları kıstıkça keskin bir şekilde yavaşlayan ekonomiyi yönetmek için mücadele ediyor. Bu endişeler, Çin’in ulusal güvenliğinin ABD’ye çok fazla bilgi sağlayarak zarar görmeyeceğine dair endişelere rağmen, Çinli liderlerin şirketleri hakkında daha fazla finansal bilgi paylaşmaktan taviz verme konusunda yeni bir istekle sonuçlanmış gibi görünüyor.

Amerikalı yetkililer, anlaşmanın iki ülkenin Çin’in şirketlerinin denetimlerine yeterli erişim sağlayıp sağlamadığı konusundaki birçok farklılığını gerçekten çözüp çözemeyeceği konusunda Cuma günü temkinli davrandılar.

Yatırım Dünyası Kapsamımız

Hisse senedi ve tahvil piyasalarının bu yılki düşüşü sancılı oldu ve gelecekte neler olduğunu tahmin etmek zor.

• Rehberlik Arayışında:Wyoming’deki Federal Rezerv başkanı Jerome H. Powell’ın merakla beklenen konuşması, yatırımcılara bir sonraki adımda neye odaklanacakları konusunda netlik verebilir.
  • Dayanıklı Göğüs Hisse Senedi:Tüccarların sosyal medyada toplanıp GameStop gibi şirketler için hisse senedi fiyatlarını yükseltmesine neden olan çılgınlık, artık sadece bir pandemi olgusu olarak açıklanamaz.
  • Önemsiz Tahviller:Borçları genellikle “çöp” olarak adlandırılan düşük kredi notuna sahip firmalar artık daha fazla nakit ödünç alma fırsatından yararlanıyor.
Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu başkanı Erica Y. Williams yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ve Maliye Bakanlığı ile teftiş ve teftiş için “erişim açma yolunda ilk adım” olacak bir anlaşma imzaladığını söyledi. Çin anakarası ve Hong Kong’da kayıtlı kamu muhasebesi firmalarını araştırmak. Eylül ortasına kadar teftişlere başlamak için ekibine talimat verdiğini söyledi.

Kağıt üzerinde anlaşma, ABD yetkililerine hiçbir boşluk veya istisna olmaksızın denetim çalışma kağıtlarına, denetim personeline ve diğer bilgilere tam erişim sağlayacak. Ancak, “şimdi bu sözlerin tutulup tutulmadığını öğreneceğiz” diye ekledi.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu tarafından Cuma günü yayınlanan bir dizi soru ve cevap, Hong Kong’da daha fazla denetim bilgisinin paylaşılacağını vurguladı. Anakara Çin 1997’de Hong Kong üzerindeki egemenliği İngiltere’den geri aldı ve katı ulusal güvenlik mevzuatının dayatılması ve birçok demokrasi savunucusunun tutuklanmasının ardından son iki yılda bölge üzerindeki kontrolünü büyük ölçüde sıkılaştırdı.

Sorular ve cevaplar, Cuma günkü anlaşmanın Çinli şirketlerin Amerikan borsalarında işlem görmeye devam etmesine izin vereceği konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimserdi.

Yanıtlardan biri, “Takip işbirliği ilgili düzenleyici ihtiyaçlarını karşılayabilirse, Çin konsept hisse senetlerinin denetim denetimi sorununu çözmesi ve böylece ABD’den pasif listeden çıkarılmasını önlemesi bekleniyor” dedi. ABD düzenleyici makamları ile profesyonel ve pragmatik bir şekilde işbirliğini aktif olarak teşvik etmeyi ve olumlu sonuçlar elde etmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

200’den fazla Çinli şirket şu anda Amerikan borsalarında işlem görüyor. Çin’deki 30’dan fazla muhasebe firması şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu’na kayıtlıdır. Cuma günkü anlaşma, muhasebe firmalarının denetimlerinin ayrıntılarını Amerikan düzenleyicileriyle ne ölçüde paylaşacağı konusunda zahmetli bir şekilde müzakere edilmiş bir anlaşmayı temsil ediyor.

ABD Kongresi, ABD’li denetçilere finansmanlarına erişim izni vermeyen Çinli şirketlerin menkul kıymetlerinin ticaretini yasaklayacak bir yasa çıkardı. Mevcut yasaya göre, bir şirketin finansmanı art arda üç yıl boyunca ABD denetçileri tarafından erişilemez durumda kalırsa, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirketin hisse senetlerinin tezgah üstü alım satım dahil olmak üzere herhangi bir ABD borsasında alınıp satılmasını yasaklamak zorundadır.